flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як зробити простір суду дружнім для громадян?

10 червня 2019, 15:04

7 червня 2019 року у Вищій раді правосуддя відбулася зустріч представників Ради правової ініціативи «Модельні суди», до якої Ради ініціативи «Модельні суди» входять Проект ЄС «ПРАВО-JUSTICE», ВРП, РСУ, ДСА України та представники КМЄС в Україні, голови судів, на базі яких здійснюється ініціатива «Модельний суд».

Мета зустрічі – провести експертні консультації щодо впровадження напрацьованих рекомендацій, метою яких є створення комфортних для відвідувачів та апаратів судів умов перебування у судових установах.

Участь у зустрічі від Вищої ради правосуддя взяли члени ВРП, які входять до складу ради правової ініціативи «Модельні суди», – Лариса Швецова та Андрій Овсієнко; від представництва Європейського Союзу в Україні – координатор сектору верховенство права/боротьба з корупцією Манфредас Лімантас; від Державної судової адміністрації України – начальник управління з питань об’єктів державної власності Ірина Галівець; від Консультативної місії Європейського Союзу – радник із питань верховенства права Маркус Ролофс, експерт з питань кримінальної юстиції Юрій Сіволога; від проекту Європейського Союзу «Підтримки реформ юстиції і правосуддя в Україні (ПРАВО-JUSTICE) – головний менеджер Анна Адамська, національні експерти Петро Павличенко, Інна Ліньова. Представники Ради суддів участі у заході не брали.

«Модельні суди» – це ініціатива, якої потребує уся судова система, тому прийняття таких важливих рішень повинно відбуватися спільно, ми маємо почути думку РСУ, ДСА України, експертів, судів – усіх зацікавлених сторін», – наголосив Андрій Овсієнко.

Учасники зустрічі погодилися, що попри розроблені у 2010 році прогресивні державні будівельні норми щодо будівництва приміщень судів в Україні практично немає будівель судів, які б повною мірою їм відповідали, а масове будівництво нових судів є поки що фінансово недосяжним.  

Тому учасники ініціативи зосередились на тому, як реорганізувати діючі суди, щоб судовий простір став комфортнішим, та показати добрі рішення. Запропоновані рекомендації ґрунтуються на порівнянні кращих українських та міжнародних практик, судовій практиці Європейського суду з прав людини, вимогах національного процесуального законодавства та державних будівельних норм.

Анна Адамська  презентувала учасникам зустрічі напрацювання проекту  у цій сфері. Серед рекомендацій: створення єдиної рецепції, де відвідувачі могли б отримати інформацію, повідомити про своє прибуття на засідання, отримати документи тощо, а також і переглянути робочі процеси в судах; упорядкування зони очікування для учасників, зокрема свідків, вразливих груп населення, розроблення доступних матеріалів для інформування про роботу суду, складення реалістичних графіків судових засідань, створення відеоповідомлень для людей з вадами слуху, встановлення обладнання для оплати платежів, упорядкування вбиралень, створення гардеробу, кімнати матері і дитини тощо.

Особливу увагу, вважають експерти, слід звернути на обладнання залів судових засідань та вирішення непоодинокої проблеми проведення судових засідань через брак обладнаних залів у кабінетах суддів.

У разі схвалення рекомендацій їх буде апробовано в судах у таких містах, як Київ, Львів, Ковель, Лозова, Житомир, Вишгород, Краматорськ.

У кожному із випадків експерти шукатимуть ергономічні рішення, адже кожен із модельних судів обмежений у можливостях здійснення реорганізації, зокрема через відсутність достатньої площі.

 Учасники зустрічі також звернули увагу на необхідність обладнання залів для проведення екстраординарних судових засідань, у яких може бути задіяна велика кількість учасників судового процесу. На думку Маркуса Ролофса,  це можна реалізувати у кожній області окремо, обладнавши хоча б одну залу під такі потреби за умови, що нею послуговуватимуться інші суди регіону. Він також наголосив, що в країні немає жахливої ситуації. «Можна захоплюватися тим, як деякі суди працюють в наявних умовах, у тому числі  без належного обладнання, забезпечуючи  при цьому дружню і приємну атмосферу», – зауважив Маркус Руфолс.

Експерти порушили й інші проблемні питання, зокрема, чи слід залишати у залах судових засідань скляні бокси для підсудних, адже у більшості країн Європи усі учасники судового засідання до відповідного рішення чи вироку суду перебувають у рівних умовах, про  необхідність мантій для присяжних та визначення їм рівного із суддями місця у залі судового засідання тощо.

Остаточне рішення щодо висловлених ініціатив буде прийнято на найближчому засіданні Ради правової ініціативи «Модельні суди».

Посилання: http://www.vru.gov.ua/news/5035